Уважаеми настоящи и бъдещи пациенти,

Създадената от мен Дентална клиника „Свети Георги” стъпи на пазара още с разрешаването на частната практика, преди повече от двадесет години. Повече от двадесет години съм работила със старание и уважение за пациентите си и техните деца. Направила съм всичко възможно да се научим от грешките си, и да поправим чуждите при поискване. Зъботехническите изделия се изработват в затворен кръг в едноименната зъботехническа лаборатория „Свети Георги”, поради което се носи изключителна отговорност без никакво размиване и прехвърляне.

Основната дейност на Дентален център „Свети Георги” – Варна, е насочена към възстановително протезиране – най-различни фасети, корони, мостове и протези. Това изисква специално професионално отношение към всеки един уникален случай поради индивидуалните особености на субекта – било то лицеви съотношения, височина на захапката, позиция и наличие на здрави зъби или такива, годни за лечение, форма, цвят, възможни видове конструкция и прочие. Да се постигне хармонично копие на възстановеното съзъбие със вече загубеното при цялото огромно многообразие на дадености в природата наистина е много трудно и изисква изключителна връзка между зъболекар и зъботехник. Където я няма, при възникнал проблем в работата обвиненията са взаимни и никой не повтаря работата без ново заплащане. Възможни са и скрити технологични недостатъци, които се проявяват след време. За да се гарантира сериозна отговорност за качеството на изработените подвижни и неподвижни конструкции при работата в екип, Дентален център „Свети Георги” – Варна разполага със собствена зъботехническа лаборатория, в която работи отговорен зъботехник с дълъг опит, посетил множество курсове за квалификация.
Трябва обаче да има върху какво да се направи мостова конструкция или да се държи протезата, затова за запазването на всеки зъб трябва да се борите.

В последно време поради големия напредък на съвременната имплантология се натъквам на нов подход в зъболечението. Препоръчва се екстракцията /вадене/ на всички рискови зъби – такива без нерви или с изменения на костта около върха на корена, и подмяната им с импланти. Тъй като ваденето на няколко зъба и поставянето на импланти не става с вълшебна пръчица, а е свързано с болки, неудобства и големи разходи в най-добрия случай /нерядко с изхвърлен имплант/, си позволявам отново да напомня: не бързайте, поискайте второ мнение, четете публикациите в Интернет. Вече много напреднали и уважавани в България зъболекари, занимаващи се предимно с импланти, имат основани на опита си публикации, например тези на д-р Асен Маринов.

Имплантологията не е панация и не на всеки пациент може да се постави имплант. При пародонтити /пародонтози/, при диабет, при кръвни и други общи заболявания, както и при липсваща кост, няма гаранция за трайност на импланта като основа на протезирането.

    От друга страна развитието на съвременната дентална медицина дава изключителни възможности за изработване на подвижни и неподвижни протези, осигуряващи необходимия комфорт, без в основата им винаги да се ползват импланти.

   НО НЕ ОТЛАГАЙТЕ посещението при зъболекар – болният зъб ще се разруши безвъзвратно, а възстановяването им ще се затрудни и оскъпи. Не си вадете зъбите без второ и трето мнение. Болните могат да се лекуват, а разклатените да се шинират. За лечението има както по-скъпи методи, така и по-евтини, проверени във времето, запазващи зъбите повече от 20 години. Ако допуснете да се извадят, останалите се разместват и се загубват лицевите съотношения. Затова следва да се възстановят навреме, без да се чака, по един или друг начин. Дали с цирконий, дали с металокерамика, или по друг начин взависимост от индикациите – ще прецени вашият зъболекар. Въпреки че днес почти всичко изглежда се прави без метал, металокерамиката е все още голяма част от ежедневната работа и има своите предимства В определени случаи е най-добрия избор поради здравината и живия блясък. Не случайно виенският майстор зъботехник Дана Желенкова провежда в момента практически курсове за зъботехници под мотото „Металокерамиката – стара, но златна”.

Припомням Ви крилатата мисъл на Малкълм Гладуел: „За каквато и област да говорим, за да достигнете майсторство, съразмерно с това на експерт, са ви нужни 10 000 часа практика.”

Аз нямам 10 000 часа практика. Затова насочвам вниманието ви към лекцията на този, който ги има: професор Джошуа Мошонов – изключително уважаван и обичан в България преподавател и учен, които препоръчва на първо място извършване на качествена диагностика и даване шанс на собствените зъби, дори и когато на пръв поглед изглеждат безнадеждни за лечение.

Същото се прие най-после и в България, посочвам нормативен документ, регламентиращ „Правила за добра медицинска практика в денталната медицина”, задължителен за всички лекари по дентална медицина в Република България. В него във връзка с новия подход в зъболечението – екстракция на всички рискови зъби – такива без нерви ли с изменения на костта около върха на корена, и подмяната им с импланти, в раздел ендодонтско лечение /кореново лечение на възпалени нерви/, изрично е посочено, цитирам: „Недобрият рентгенографски изглед на проведено ендодонтско лечение, без симптоми и белези на заболяване, не е индикация за прелекуване на зъба – препоръчва се обсъждане и наблюдение” . Не се препоръчва даже прелекуване, камо ли екстракциите, които поголовно се вършат на тази база. Лично аз в практиката си съм наблюдавала множество случаи на 20 годишна преживяемост на такива зъби.

Представям Ви някои снимки от практиката си, когато сериозни дефекти на зъбите и зъбните редици с много липсващи или сериозно увредени зъби, са коригирани.

Във всеки случай сме работили по МИНИМАЛНО ИНВАЗИВЕН НАЧИН , което значи: обличане в зъбни корони или фасети на най-малък брой зъби, с възможно най-малко изпиляване, за да постигнем възстановяване на естетичния вид на човека и фунцията му – усмивка, говор и дъвкателна. Минимално инвазивната препарация се стреми да запази най-много остатъчни здрави зъбни тъкани.

Всяка снимка представлява крайния постигнат резултат. При маркиране върху нея може да се проследи развитието на лечебната работа.